Po otwarciu szafki z koszem na odpady uderza Cię nieprzyjemny zapach? Czasem nawet mimo regularnego opróżniania pojemnika? Zobacz, jak pozbyć się przykrej woni i zatrzymać rozwój niebezpiecznych bakterii, czytając poniższy wpis.

Jak skutecznie wyczyścić kosz na odpady?

Nieprzyjemny zapach z worka na śmieci może pojawić się już w sytuacji, gdy nie opróżnisz go raz dziennie. Szczególnie jeśli panuje upał, a w koszu znajdują się resztki jedzenia. Takie okoliczności sprzyjają szybkiemu gniciu i namnażaniu się bakterii.

Jeśli mimo regularnego opróżniania kosza, przykra woń się utrzymuje, pojemnik może wymagać dokładnego wyczyszczenia. W środku prawdopodobnie znajdują się resztki żywności czy też płyny, które wypłynęły z worka na śmieci. Jako mieszanka do umycia wnętrza kosza sprawdzi się zwykły płyn do naczyń połączony z ciepłą wodą. Wyszoruj nim dokładnie środek pojemnika i pozostaw go do wyschnięcia.

Zgniłe resztki pożywienia i wyjątkowo przykry zapach mogą czasem wymagać bardziej zaawansowanych środków niż płyn do naczyń wymieszany z wodą. W takim przypadku użyj roztworu składającego się z połowy szklanki octu połączonej z czterema litrami ciepłej wody. Z jego pomocą pozbędziesz się brzydkiego zapachu i bakterii. Po umyciu pozostaw kosz do wyschnięcia, by nie rozwinęła się w nim pleśń.

Umieść zapachowe zawieszki

Remedium na nieprzyjemną woń to także wszelkie pachnące saszetki i zawieszki. Możesz nawet wybrać produkty przeznaczone do auta. Mają one na tyle intensywny aromat, że przez długi czas będą pochłaniały przykry zapach, który może pojawić się nawet jeśli regularnie opróżniasz śmietnik.

Alternatywą dla saszetek zapachowych jest skórka cytryny lub pomarańczy zawierająca olejki eteryczne o odświeżającej, cytrusowej woni. Takie skórki wymieniaj co parę dni, by nie stały się źródłem bakterii.

Wybierz zapachowe worki na śmieci

O czystość oraz neutralny lub przyjemny zapach z kosza zadbasz także za pomocą odpowiednich worków na śmieci. Możesz wybrać produkt o zapachu lawendy, świeżości FRESH czy vanilla latte – takie worki znajdziesz na przykład w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.

Wybierając worki na śmieci, zwróć też uwagę na ich zamknięcie. Modele z uszami i taśmą ściągającą ułatwiają zamknięcie worka i jego przeniesienie. W trosce o higienę możesz również stosować trik z dwoma workami w jednym koszu. W przypadku gdy jeden z nich zawiedzie, drugi ochroni wnętrze kosza przed wyciekiem i zanieczyszczeniem.

Walka z brzydkim zapachem z pojemnika na śmieci nie musi być uciążliwa. Regularnie opróżniaj kosz, w razie potrzeby wyczyść go roztworem z wody i płynu do naczyń, wybierz zapachowy worek na śmieci – tych kilka prostych czynności wystarczy.