Coraz więcej osób decyduje się na zakup lub budowę własnego domu. Dzięki możliwości uzyskania kredytu, posiadanie własnego domu jest dla wielu osób bardziej osiągalne. Budowa domu od podstaw niejednokrotnie wiąże się z bardzo dużymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania. Na szczęście na rynku pojawiło się o rozwiązanie umożliwiające znaczne skrócenie procesu budowy. Prefabrykowane ściany betonowe są rozwiązaniem umożliwiającym szybsze zakończenie budowy, a co za tym idzie ograniczenie jej kosztów.

Gotowe ściany

Budowa domu z prefabrykatów polega na złożeniu wcześniej wykonanych elementów ściennych w całość. Oznacza to, że ściany wykonane są na zamówienie poza terenem budowy. Firma wykonująca takie ściany dostarcza je na teren budowy, gdzie składane są w cały budynek.

Ściany z prefabrykatów powstają w specjalnych pomieszczeniach. Powstają one w budynkach, w których panuje klimat sprzyjający wiązaniu się betonu. Dzięki temu sam proces powstawania ścian trwa zaledwie kilka dni. Ściany tworzone są w specjalnych ogrzewanych formach, dzięki czemu istnieje możliwość wykonania ściany pod konkretny projekt.

Dlaczego warto inwestować w prefabrykaty?

Ściany z prefabrykatów nie różnią się jakościowo od swoich ceglanych odpowiedników. Różni je natomiast niższa cena i szybszy termin wykonania.

Dużą zaletą ścian prefabrykowanych jest to, że wykonywane są one pod każdy budynek osobno. Oznacza to, że bez problemu można wykonać otwory instalacyjne w odpowiednich miejscach. Wcześniejsze wykonanie takich otworów znacznie przyspiesza proces wykańczania domu.

Ściany z prefabrykatów najczęściej wykonywane są ze styrobetonu lub z betonu konstrukcyjnego. Materiały takie zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo użytkowania domów. Warto wspomnieć, że ściany wykonane z prefabrykatów są znacznie cieńsze od swoich ceglanych odpowiedników. Oznacza to, że przyszły właściciel mieszkania czy też domu zyskuje nawet kilka metrów powierzchni użytkowej więcej.

Jedynym problemem, z jakim muszą borykać się firmy budowlane tworząc domy z prefabrykatów, jest transport ścian na plac budowy. Mimo że ściany takie są zdecydowanie lżejsze od ścian z cegieł, to jednak ich transport wymaga specjalistycznego sprzętu. To niejednokrotnie wiąże się z większymi kosztami.

Decydując się na budowę własnego domu, warto sprawdzić dostępne na rynku opcje.
Domy wykonane z prefabrykatów wcale nie są gorsze od tych z cegieł. Właściwości izolacyjne są bardzo zbliżone, nie należy więc martwić się o niską temperaturę wewnątrz zimą. Jednak budowa domu ze ścian prefabrykowanych wiąże się ze zdecydowanie krótszym czasem budowy, co przekłada się na zdecydowanie niższe koszty. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej firm oferuje budowę domu z prefabrykatów.