Szczególnie te osoby, które są na etapie budowy własnego domu lub też wykonania kompleksowych prac remontowych, zastanawiają się nad możliwością założenia kominka. Jest to dodatkowy wydatek, dlatego wielu chce porządnie pomyśleć nad tym, zanim zostanie podjęta finalna decyzja. Dla niektórych kominek będzie tylko dekoracją, a dla innych główne źródło ogrzewania domu.

Funkcjonalność i estetyka

Każda osoba musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kominek będzie dobrym rozwiązaniem. Podejmując decyzję, należy być świadomym tego, że należy zadać sobie pytanie na temat funkcji, które taka konstrukcja ma pełnić. Niezależnie od tego, jaki dokładnie rodzaj kominka się wybierze, zawsze można być pewnym tego, że ich obecność będzie w stanie poprawić komfort domowników. Dzisiaj do wyboru są różnego rodzaju kominki, które można obejrzeć (i zakupić) na stronie https://www.komineo.pl/. Wśród oferowanych modeli można znaleźć m.in.:

  • biokominki wiszące i portalowe;
  • kominki elektryczne naścienne i do zabudowy;
  • kominki gazowe frontowe i narożne;
  • wkłady kominkowe żeliwne i narożne.

Wybór jest zdecydowanie większy, więc bez trudu będzie można wybrać taki kominek, który uda się także dopasować do całej aranżacji wnętrza.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kominka?

Jak więc widać, wybór kominków jest bardzo duży. Przyglądając się poszczególnym produktom, należy zwrócić uwagę na to, że różnią się one swoją mocą. Jeżeli ktoś chce wykorzystać kominek tylko do celów dekoracyjnych, nie będzie musiał przejmować się tym szczegółem. Inaczej ma się sprawa w przypadku kominków, które mają stanowić główne źródło ogrzewania. Jeżeli bowiem moc zostanie dobrana w nieodpowiedni sposób, może się okazać, że w domu będzie za zimno lub też zbyt ciepło (chociaż to drugie jest rzadko kiedy spotykane). Ważną cechą jest również to, jak dane kominki mogą być wykorzystane. Tzn. jak długo może w nich palić się ogień. Są bowiem te kominki, które nie potrzebują specjalnego wygaszenia. Pośród nich znajdują się także te, które nie mogą być wykorzystywane przez cały czas. Nie przestrzegając zaleceń producenta, co do użytkowania takich urządzeń, można uszkodzić kominek, co też nie zawsze możliwe jest do naprawy.

Mam kominek – czego muszę być świadomy?

Wiele osób ma w swojej głowie to, że w okresie jesienno-zimowym będzie mogło spędzać czas z osobami bliskimi przy ogniu wesoło tryskającym na palenisku. Fakt, takie wizje możliwe są do zrealizowania, ale należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Kominki są najkorzystniejszym rozwiązaniem, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że ilość kurzu w domu może się nieco zwiększyć. Jest to jedna z nielicznych wad kominka, która powodowana jest przez otwieranie drzwiczek. W tym momencie unosi się z paleniska, który wykrada się i osiada na wyposażeniu w domu. Wyjątkiem są te sytuacje, kiedy ma się do czynienia z kominkiem elektrycznym.

Kominek pozwala na wprowadzenie naturalnego, przyjemnego klimatu w pomieszczeniach. Korzystając z niego regularnie, należy zadbać o jego czyszczenie, łącznie z przewodem kominowym. Tym bardziej że w wielu sytuacjach na czubku przewodu, ptaki lubią wić sobie gniazda. Ich obecność może doprowadzić do pojawienia się w domach większej ilości spalin.

Kominek musi zostać zamontowany w taki sposób, aby nie stanowił on zagrożenia dla dzieci. Nagrzana szyba od kominka może nawet doprowadzić do poparzenia. W takiej sytuacji należy zadbać o montaż na odpowiedniej wysokości, decydując się również na wykonanie odpowiedniej osłony.