Małe przestrzenie również można zagospodarować w ciekawy, komfortowy i funkcjonalny sposób. Wystarczy nieco sprytu i wiedzy – warto zatem przekonać się czego należy unikać projektując wystrój małych mieszkań. Poznaj 7 najczęstszych błędów przy aranżacji małych pomieszczeń:

1. Ciemna kolorystyka – w małych wnętrzach ciemne i krzykliwe kolory z pewnością przytłoczą pomieszczenie i optycznie jeszcze bardziej je pomniejszą.

2. Niejednolita podłoga – w przypadku małych pomieszczeń lepiej zrezygnować z tego typu rozwiązania, ponieważ przestrzeń wyda się mniejsza a dodatkowo poszatkowana w nieestetyczny sposób. Ujednolicenie w tym zakresie da nam natomiast płynne przejścia i będzie prezentowało się lekko, i elegancko.

3. Zła aranżacja okna – w małych pomieszczeniach nie sprawdzą się ciężkie zasłony, które dodatkowo przytłoczą przestrzeń. Lepiej sprawdzą się lekkie firany albo żaluzje.

4. Nadmiar dodatków – aranżacje małych pomieszczeń wymagają gruntownego przemyślenia sprawy i wyboru tylko tych dodatków, które są niezbędne oraz mają praktyczne zastosowanie.

5. Jedno źródło światła –  tylko jedno źródło światła to duży błąd, ponieważ jest ono niezwykle ważne przy aranżacji małych pomieszczeń. Decydując się na kilka źródeł światła w małych przestrzeniach zapewnimy im wielowymiarowość i głębię.

6. Nadmiar stylów i wzorów – należy pamiętać, że przy urządzaniu niewielkich wnętrz nadmierny eklektyzm nie jest wskazany. Warto zatem znaleźć jeden styl, którego będziemy się konsekwentnie trzymać przełamując go ewentualnie pojedynczymi elementami.

7. Niefunkcjonalna aranżacja – przy małych pomieszczeniach koniecznie musimy brać pod uwagę ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązania. Przy wyborze mebli kieruj się nie tylko panującą aktualnie modą ale także praktycznym ich zastosowaniem. Liczy się tu każdy centymetr dlatego zamiast wanny postaw na kabinę prysznicową, a w salonie zdecyduj się na rozkładany narożnik (w którym możesz dodatkowo przechowywać rzeczy) zamiast na piękną ale niepraktyczną sofę.

Urządzając małe mieszkanie kieruj się przede wszystkim wygodą jego użytkowników. Możesz także zastosować różnego rodzaju triki, które optycznie zwiększą powierzchnię pomieszczeń.