W ofertach można znaleźć różne warianty altanek ogrodowych, wśród których są dostępne modele w wersji otwartej, częściowo zadaszonej i zamkniętej. W modelu otwartym tylko dach opiera się na słupkach, najczęściej drewnianych, natomiast w altanie częściowo zadaszonej dolna część powierzchni ściany jest „zakryta”.


Altanki ogrodowe budowane w modelu zamkniętym mają dodatkowe ściany boczne. Aby zapewnić wystarczającą ilość światła we wnętrzu w ścianach bocznych znajdują się okna, a w niektórych modelach drzwi są przeszklone. Główną różnicą między altanami a innymi budowlami ogrodowymi jest ich przeznaczenie.
Otwarte altany ogrodowe są szczególnie odpowiednie na ciepłe letnie spotkania. Aby móc korzystać z altany wiosną lub jesienią, warto wybrać model z oknem i drzwiami.
Na rynku można spotkać szeroką gamę pawilonów ogrodowych i altan, zarówno zamkniętych, jak i otwartych.


Pochodzenie słowa „altana” wskazuje, że jest to miejsce, w którym człowiek powinien czuć się komfortowo i cieszyć się życiem. Termin „pawilon” pochodzi od łacińskiego słowa „papillio”, które można przetłumaczyć jako „namiot przyjemności”.
Już w okresie baroku szlachta chętnie spędzała czas wolny w takich oazach dobrego samopoczucia. Nic dziwnego, ponieważ altana lub pawilon ogrodowy zapewniają cień, wpuszczając jednocześnie światło.
Dzięki otwartej konstrukcji altany ogrodowe zapewniają ochronę przed słońcem i deszczem, a jednocześnie umożliwiają dopływ odpowiedniej ilości powietrza. Altana to niewielki budynek z otwartymi bokami, wykonany z żeliwa lub drewna. Altany ogrodowe to prawdziwa oszczędność miejsca.
Nawet jeśli w ogrodzie lub na działce nie ma miejsca na pawilon ogrodowy, zawsze znajdzie się miejsce na altanę.

Niektóre nowoczesne altany ogrodowe mają dwie ściany zamknięte i dwie otwarte. Dzięki temu można w nich bezpiecznie przebywać, a jednocześnie cieszyć się dostępną ilością miejsca. Są one produkowane w kształcie kwadratu, pięciokąta lub sześciokąta oraz z płaskim lub spiczastym dachem.
Lite drewno to idealny materiał na pawilony i drewniane altany ogrodowe. Obecnie pawilon ogrodowy stracił swój dawny okrągły kształt. Konstrukcja drewniana pozwala na różne układy, na przykład może to być sześciokąt foremny w formie plastra miodu, który jest bezpieczniejszy i stabilniejszy niż obiekt okrągły.
Zastosowanie wysokiej jakości drewna i belek drewnianych do budowy altany lub drewnianego pawilonu ogrodowego gwarantuje ich długą żywotność. Aby chronić drewniany pawilon ogrodowy przed burzami i niepogodą, zaleca się umieszczenie go na fundamencie i postawienie na ziemi. Drewno stanowi też efektywną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, jeśli jest regularnie malowane farbą ochronną do drewna.


W zależności od tego, czy altana ogrodowa ma być ustawiona na tarasie czy na trawniku, istnieją różne wymagania dotyczące jej budowy na danym terenie. Jeśli altana ogrodowa ma być ustawiona na trawniku, potrzebny będzie fundament, który zapewni jej stabilne oparcie na równej powierzchni. Na tarasie fundament jest już zwykle obecny w postaci płyt lub kamieni, dzięki czemu można od razu rozpocząć budowę altany ogrodowej od fundamentu lub legarów.
Należy zaznaczyć, że profesjonalne firmy zapewniają wszystkie materiały budowlane potrzebne do bezpiecznego zbudowania i zakotwiczenia pawilonu lub altany ogrodowej, w tym zestaw do montażu i mocowania, który chroni altanę przed wilgocią i burzami.


Altany i pawilony ogrodowe nie powinny być wykorzystywane jako szopy na narzędzia, ale do wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, w ofertach można znaleźć altanę ogrodową z dołączonym schowkiem.
Pawilon ogrodowy lub altana to również idealne miejsce na umieszczenie cennych mebli ogrodowych, ponieważ są one chronione przed deszczem, a także przed promieniami UV, które mogą powodować blaknięcie.